Przejdź do głównej zawartości

Jak wykonać odlewy gipsowe


Odlewy z gipsu są dość prostym sposobem na przygotowanie własnoręcznych ozdób, świeczników, magnesów, itp.
Do ich stworzenia potrzebujemy w zasadzie jedynie gipsu oraz wody. Jeżeli chodzi o gips to mamy dwie możliwości. Możemy użyć zwykłego gipsu budowlanego, bądź gipsu ceramicznego. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Gips budowlany jest tani i ogólnodostępny. Kupimy go w każdym sklepie budowlanym. Po wyschnięciu nie jest biały, tylko taki szaro-beżowy. Z pewnością widzieliście to nie raz przy okazji jakiegoś remontu, lub po prostu łatania dziury w ścianie. Krótko mówiąc kolor szału nie robi. Ale co kto lubi.
Śnieżnobiały jest natomiast po wyschnięciu gips ceramiczny. To jego ogromna zaleta. Nie trzeba go malować, jeżeli chcemy, by nasze ozdoby były białe. Niestety nie znalazłam go w żadnym stacjonarnym sklepie. Trzeba go zakupić przez internet. I jest on zdecydowanie droższy, niż gips budowlany. A może Wam się uda zakupić go stacjonarnie? Jeżeli tak, to dajcie znać koniecznie.

No to zaczynamy…
Przygotujcie sobie naczynie, w którym będziecie mieszać gips. Najprościej i najwygodniej będzie, jeżeli będzie ono plastikowe. Może to być jednorazowy kubeczek, plastikowa miseczka, wiaderko itp. Potrzebujemy również coś do mieszania. Polecam łyżkę. Może być zwykła kuchenna, plastikowa albo drewniana.
Przygotowujemy również formy do odlewów. Najprościej jest użyć form silikonowych. Mogą być do profesjonalne formy, a także formy do ciast, babeczek, czekoladek, itp. Wybór jest ogromny.

Naszą pracę zaczynamy od napełnienia naczynia wodą. Nie za pełno, bo w miarę jak będziemy dosypywać gipsu, objętość cieczy będzie się zwiększać.
Do wody wsypujemy trochę gipsu i mieszamy (pamiętajcie, żeby sypać gips do wody, a nie odwrotnie). 

Nie podam Wam dokładnych proporcji z kilku powodów. Po pierwsze ja wszystko robię „na oko”. Po drugie możemy pracować z różnymi gęstościami gipsu, w zależności od formy i efektu, jaki chcemy uzyskać. Gipsu w miarę rzadkiego musimy użyć, jeżeli nasza forma do odlewu ma dużo drobnych szczegółów. Zbyt gęsty gips nie dotarłby do wszystkich zakamarków i zostałyby dziury. Trudnością podczas pracy z rzadkim gipsem jest możliwość pojawienia się dużej ilości pęcherzyków powietrza, które również zostawią dziurki w gotowym odlewie (dalszej części powiem Wam, w jaki sposób z tymi pęcherzykami walczyć).
Do pracy z prostymi formami polecam wykonanie gipsu gęstszego. Jego konsystencja powinna przypominać gęstą śmietanę. Praca z takim gipsem jest łatwiejsza. Zawiera mniej pęcherzyków powietrza i też szybciej zastyga.

Ważna uwaga! Nie przygotowujcie zbyt dużo gipsu na raz. Gips szybko gęstnieje. Czym wyższa temperatura otoczenia, tym szybciej. Może się okazać, że zanim skończycie napełniać formy, w Waszym naczyniu będzie już tylko twarda skorupa.
Uwaga numer dwa! Jeżeli w trakcie pracy zabrakło Wam gipsu i potrzebujecie jeszcze trochę dorobić, najpierw umyjcie naczynie, w którym go mieszacie. Dlaczego? Zaschnięte fragmenty gipsu, które osiadły na naczyniu sprawią, że nowa mieszanka zacznie bardzo szybko gęstnieć.
Tyle teorii. Zabieramy się do pracy.
Przygotowaną mieszanką gipsu napełniamy formy. W jaki sposób? Zaczynamy od małej ilości. Używamy do tego celu łyżki (chyba, że Wasza forma jest bardzo duża, wówczas łyżkę można sobie odpuścić). Wlewamy tyle, by przykryć dno i uderzamy naszą formą płasko o blat (2-3razy). Dzięki temu pozbywamy się pęcherzyków powietrza, o których wspominałam już wcześniej. Znowu wlewamy trochę gipsu i ponownie uderzamy. Postępujemy tak, aż do napełnienia całej formy. 

Napełnione formy odstawiamy do zastygnięcia. Na jak długo? Tutaj znowu nie dam Wam jednoznacznej odpowiedzi. Czym większa forma, tym zastyga dłużej. Na zastyganie gipsu ma również wpływ temperatura otoczenia i wilgotność powietrza. Niekiedy formę można wyjąć już po pół godziny, a czasami trzeba czekać kilka godzin. Formom skomplikowanym, o licznych detalach, dajcie więcej czasu.
Zanim wyjmiecie odlew z formy dotknijcie palcem, żeby sprawdzić, czy gips zastygł. Nie zdziwcie się, jeżeli odkryjecie, że Wasz odlew jest ciepły. To zupełnie normalne.
Gotowy produkt ostrożnie wyjmijcie z formy i połóżcie w suchym i najlepiej przewiewnym miejscu. Tam będzie wysychał jeszcze od kilku godzin, do kilku dni.  

Zwróćcie uwagę na to, że w miejscu, gdzie odlew stykał się z formą, jest on całkowicie gładki, a tam, gdzie formy nie było, są nierówności i małe pęcherzyki. Nic się nie martwcie. Zaradzimy temu, po wyschnięciu.

Całkowicie suche odlewy szlifujemy papierem ściernym. Szlifujemy tylko tę część, o której pisałam wcześniej, ewentualnie wygładzamy inne nierówności. Do szlifowania używamy papieru ściernego o ziarnistości 240. Da nam on ładny, gładki efekt.

I to tyle, jeżeli chodzi o kwestię odlewów. Nie zrażajcie się ewentualnymi trudnościami, czy porażkami. Czasami odlewy pękają. Czasami mają tyle pęcherzyków, że nadają się tylko do wyrzucenia. Czasami wybrana forma jest zbyt skomplikowana na odlew z gipsu. Próbujcie, testujcie, nie poddawajcie się. Potrzeba trochę doświadczenia, by efekty były zadowalające.
Gotowe odlewy możecie malować i lakierować, ale o tym już w kolejnych tutorialach.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić pompony

Pompony mogą stanowić bardzo ciekawą ozdobę. Można je wykorzystać zarówno do czapek, jak i  do chust, szalików, torebek, poduszek i wszelkiego rękodzieła. Pokażę Wam dwa sposoby na to, by taki pompon w prosty sposób wykonać samemu. Sposób numer 1: na widelec Jest to sposób bardzo łatwy i szybki. Za jego pomocą powstają małe pompony. Do jego wykonania potrzebny jest jedynie widelec, włóczka i nożyczki. No to zaczynamy. Trzymając widelec w jednej ręce, drugą ręką nawijajcie na jego ząbki włóczkę. Musi powstać dość gruba warstwa. Zróbcie 30-40 „okrążeń” wokół widelca (jeżeli używacie bardzo cienkiej włóczki, to więcej). Jeżeli nawiniecie zbyt mało włóczki pompon będzie wyglądał dość „biednie”. Jeśli natomiast włóczki będzie zbyt dużo, wówczas pompon nie ułoży się ładnie. Teraz ucinamy kawałek włóczki, przewlekamy ją przez środkową przestrzeń między ząbkami widelca i mocno związujemy. Zdejmujemy z widelca. Możemy jeszcze raz ciasno związać, po czym z...

Jak zrobić gipsowe zawieszki

Gipsowe zawieszki mogą stanowić piękną ozdobę na ścianę albo na choinkę. Są również doskonałym pomysłem na drobny upominek. Można w prosty sposób wykonać je samemu. Wystarczy odrobina chęci i zdolności manualnych.  Od czego zacząć? Potrzebujemy przede wszystkim odlewy gipsowe w dowolnych kształtach. O tym, jak je wykonać, pisałam w poprzednim tutorialu. Pracę z naszą zawieszką zaczynamy od wykonania dziurki (chyba, że nasz odlew już taką posiada). Przygotujcie sobie do tego celu wiertarkę, albo inne urządzenie, które pozwoli na wywiercenie otworu. Ja osobiście używam wkrętarki, do której mocuję wiertło. Jest mniejsza i lżejsza od wiertarki i wygodniej mi się z nią pracuje.  Odlewy z gipsu są dość kruche. Dlatego też zachowajcie szczególną ostrożność podczas wiercenia otworów. Nie używajcie zbyt dużego nacisku, by nie wyszczerbić, ani w inny sposób nie uszkodzić Waszej pracy. Jeżeli odlew jest bardzo delikatny możecie przed wierceniem zwilżyć go wodą. To go troc...