Przejdź do głównej zawartości

Jak zrobić gipsowe zawieszki


Gipsowe zawieszki mogą stanowić piękną ozdobę na ścianę albo na choinkę. Są również doskonałym pomysłem na drobny upominek. Można w prosty sposób wykonać je samemu. Wystarczy odrobina chęci i zdolności manualnych. 

Od czego zacząć? Potrzebujemy przede wszystkim odlewy gipsowe w dowolnych kształtach. O tym, jak je wykonać, pisałam w poprzednim tutorialu.
Pracę z naszą zawieszką zaczynamy od wykonania dziurki (chyba, że nasz odlew już taką posiada). Przygotujcie sobie do tego celu wiertarkę, albo inne urządzenie, które pozwoli na wywiercenie otworu. Ja osobiście używam wkrętarki, do której mocuję wiertło. Jest mniejsza i lżejsza od wiertarki i wygodniej mi się z nią pracuje. 

Odlewy z gipsu są dość kruche. Dlatego też zachowajcie szczególną ostrożność podczas wiercenia otworów. Nie używajcie zbyt dużego nacisku, by nie wyszczerbić, ani w inny sposób nie uszkodzić Waszej pracy. Jeżeli odlew jest bardzo delikatny możecie przed wierceniem zwilżyć go wodą. To go trochę wzmocni.
Po wierceniu nasze odlewy będą mocno zapylone. Zgarnijcie pył i przetrzyjcie je wilgotną szmatką.

Po wykonaniu otworów możecie po prostu przewlec tasiemkę czy sznurek i gotowe. Powiem Wam szczerze, że ja bardzo lubię takie naturalne, surowe ozdoby. Fajnie się wówczas komponują zarówno z tasiemką, jak i sznurkiem jutowym.
Jeżeli jednak chcecie wykonać coś kolorowego, to do dzieła.
Zaczynamy od naszkicowania ołówkiem zarysu naszego wzoru. Zróbcie to bardzo delikatnie, gdyż gips bardzo łatwo zarysować. Możecie użyć do tego celu ołówka o twardości B lub 2B. Możecie również iść na żywioł i od razu zacząć malować farbami. 

Po naszkicowaniu wzoru zaczynamy malowanie. Tutaj kilka uwag technicznych. Do malowania gipsu nadają się w zasadzie wszystkie farby. Od plakatówek, poprzez akwarele, gwasze, akryle, aż do olejnych i wielu innych. Wszystko zależy od tego, co macie pod ręką i jaki efekt chcecie uzyskać. Ja osobiście maluję głównie farbami akrylowymi, ponieważ dość dobrze kryją, nie śmierdzą i są wodorozcieńczalne. Uwaga numer dwa. Gips jest materiałem bardzo chłonnym. Potrzeba niekiedy dwóch, trzech, a nawet więcej warstw farby, by uzyskać zamierzony efekt. Możecie malowany przedmiot na początku pracy zwilżyć wodą. Wówczas ta chłonność będzie nieco ograniczona.

Po wyschnięciu naszego malowidła czas na lakierowanie. Na początku mojej pracy z gipsem używałam lakierów w sprayu. Dają one równą i delikatną warstwę, ale nie byłam do końca zadowolona z efektu. W związku z powyższym przeszłam na tradycyjny lakier nakładany pędzlem.
Co prawda sprzedawca w jednym z marketów budowlanych usiłował mnie przekonać, że lakier, który widzicie na zdjęciu, nie nadaje się do gipsu, ale ja wszystko muszę sprawdzić osobiście. I wiecie co? U mnie sprawdza się doskonale. 

Taka pomalowany i polakierowany odlew gipsowy jest dużo bardziej wytrzymały od gipsu naturalnego.

Zbliżamy się do końca. Pozostało nam zamontowanie sznurka albo wstążki. Do tego projektu wybrałam wstążki. Tniemy je na ok. 20cm kawałki (po dwa na jeden odlew). Jeden kawałek przewlekamy i związujemy, tak jak na zdjęciu. 

Z drugiego kawałka wiążemy kokardkę i gotowe.
A tutaj inne propozycje gipsowych zawieszek.

Testujcie swoje własne kształty, faktury i kolory. Udanej zabawy :)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak wykonać odlewy gipsowe

Odlewy z gipsu są dość prostym sposobem na przygotowanie własnoręcznych ozdób, świeczników, magnesów, itp. Do ich stworzenia potrzebujemy w zasadzie jedynie gipsu oraz wody. Jeżeli chodzi o gips to mamy dwie możliwości. Możemy użyć zwykłego gipsu budowlanego, bądź gipsu ceramicznego. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Gips budowlany jest tani i ogólnodostępny. Kupimy go w każdym sklepie budowlanym. Po wyschnięciu nie jest biały, tylko taki szaro-beżowy. Z pewnością widzieliście to nie raz przy okazji jakiegoś remontu, lub po prostu łatania dziury w ścianie. Krótko mówiąc kolor szału nie robi. Ale co kto lubi. Śnieżnobiały jest natomiast po wyschnięciu gips ceramiczny. To jego ogromna zaleta. Nie trzeba go malować, jeżeli chcemy, by nasze ozdoby były białe. Niestety nie znalazłam go w żadnym stacjonarnym sklepie. Trzeba go zakupić przez internet. I jest on zdecydowanie droższy, niż gips budowlany. A może Wam się uda zakupić go stacjonarnie? Jeżeli tak, to dajcie znać konieczni...

Jak zrobić pompony

Pompony mogą stanowić bardzo ciekawą ozdobę. Można je wykorzystać zarówno do czapek, jak i  do chust, szalików, torebek, poduszek i wszelkiego rękodzieła. Pokażę Wam dwa sposoby na to, by taki pompon w prosty sposób wykonać samemu. Sposób numer 1: na widelec Jest to sposób bardzo łatwy i szybki. Za jego pomocą powstają małe pompony. Do jego wykonania potrzebny jest jedynie widelec, włóczka i nożyczki. No to zaczynamy. Trzymając widelec w jednej ręce, drugą ręką nawijajcie na jego ząbki włóczkę. Musi powstać dość gruba warstwa. Zróbcie 30-40 „okrążeń” wokół widelca (jeżeli używacie bardzo cienkiej włóczki, to więcej). Jeżeli nawiniecie zbyt mało włóczki pompon będzie wyglądał dość „biednie”. Jeśli natomiast włóczki będzie zbyt dużo, wówczas pompon nie ułoży się ładnie. Teraz ucinamy kawałek włóczki, przewlekamy ją przez środkową przestrzeń między ząbkami widelca i mocno związujemy. Zdejmujemy z widelca. Możemy jeszcze raz ciasno związać, po czym z...